5 rad, jak učit děti jógu

Batolata a děti z mateřských škol jsou velmi specifičtí klienti jógy, takže každá lekce musí být dobře připravena, aby upoutala jejich pozornost na někdy dlouhých třicet nebo čtyřicet minut, z nichž by mělo být cvičení věnováno pouze deset minut pro dvouleté děti a až dvacet minut pro děti tříleté až čtyřleté.

Upřímnost je velkou devizou dětí, takže když začnou zívat, po třídě nebo se nejlépe chodit na hračky či knížky, okamžitě víte, že nejste dostatečně zajímaví (ano, příště ze sebe musíte udělat ještě větší klauna..:), nebo jste podcenili přípravu .

Úspěšná hodina dětské jógy vyžaduje:

  1. Přípravu
  2. Téma
  3. Hračky
  4. Hudbu
  5. Správné načasování

  1. Příprava

Na rozdíl od běžné lekce jógy, kdy si jen sbalím podložku a na místě podle potřeby klienta upravím průběh lekce, u lekcí s dětmi je příprava na každou lekci klíčová. Bez dobrého příběhu, doprovodných rekvizit a hudby by batolata prostě nedávala pozor  déle než pár minut.

         2. Téma

Vaše téma nebo příběh musí být jasný a dobře připravený od začátku až do konce lekce, aby byli vaši malí jógoví klienti dostatečně zvědaví.
Zvířata a zvuky samozřejmě hrají v tomto věku klíčovou roli, proto ráda připravuji své příběhy s tématikou lesa, pláže, výletu na farmu, svátků jako jsou Vánoce, Valentýn, Velikonoce nebo Halloween. 

         3.Hudba

Ráda používám jeden hudební nástroj na konci lekce dětské jógy pro závěrečnou relaxační část. Poprosím své malé jogíny, aby si lehli a relaxovali na podlaze, zatímco pro ně hraji na daný nástroj a opakuji příběh nebo téma, které bylo součástí lekce. Dětmi velmi oblíbené jsou  dřevěná kalimba (vyráběná s láskou úžasným zakladatelem  Sajeeva jógy  ) nebo ocelový bubínek.

 

          4.Hračky

Mám to štěstí, že jsem maminkou předškolního dítěte, které je velmi kreativní a rád mi nosí nové obrázky a také obličenové masky, které stále používám na lekce jógy dětí. Moji malí jogíni milují, když mohou hádat zvíře, které následně předvedeme v jógové pozici. A zkoušení obličejových masek, kdy se obratem stanou tygrem nebo medvídkem koalou, je další oblíbená část hodiny! Bez neustálého vytahování pokladů z kouzelné tašky se žádná lekce dětské jógy neobejde. Zkrátka potřebujeme pěkné napětí (co bude dál) a zábavu od začátku lekce až do konce.

 

    5. Načasování

Načasování a struktura lekce jsou velmi důležité. Každá lekce příběhu/jógy by měla obsahovat pouze omezený počet jógových pozic (v závislosti na věkové skupině), aby děti nebyly přetížené nebo příliš unavené. Ráda začínám písničkou, zahřívacím opakovacím cvičením na začátku každé hodiny, několika ásanami, které se hodí k celkovému příběhu, a pokud možno krátkou hru, kterou děti vždy uvítají. Své lekce vždy zakončuji krátkou relaxací s hudbou, která uklidňuje mysl a zároveň slovním opakováním jógových pozic, které jsme právě cvičili.

„Paní učitelko, jste tak zábavná“ nebo velké objetí od malého jogína po lekci je to největší ocenění, jaké si umím představit. Být učitelem dětské jógy může být velmi vyčerpávající, ale zároveň je velmi obohacující, když vidíte, že se malí jogíni baví, učí se něco nového, pomáhají svému tělu růst zdravě a každý týden se těší na nové dobrodružství. 

Pokud chcete vyzkoušet více o výuce pro děti, navštivte dětskou jógu C  osmic nebo absolvujte školení učitelů jógy s  duhovou jógou  nebo se podívejte na pozici dětské jógy s dětskými příběhy jógy. Nebo jen prozkoumejte různá videa o dětech a improvizujte s jednoduchými jógovými pozicemi relevantními pro danou věkovou skupinu. A co je nejdůležitější, užijte si čas vyučování a objevování s malými jogínskými studenty.

Líbí se vám článek? Zanechte komentář níže! Děkuji!